Як діагностувати кардіологічні захворювання

Захворювання серцево-судинної системи лідирують серед інших причин смерті. Рання діагностика цих патологій та своєчасний початок лікування здатні врятувати людині життя, продовжити його та підвищити якість. Симптоми хвороб серця численні. Одним із ранніх виступає біль. Якщо болить серце – такий симптом називається кардіалгією. Відділення кардіології допоможе вам у ранній діагностиці та подальшому лікуванні.

Як болить серце?

Серце розташоване у грудній клітці, а якщо точніше, то у передньому середостінні. Орган розміщується центрально, проте через спрямованість його осі справа наліво, прийнято говорити про лівосторонню локалізацію. Серцеві болі переважно виникають у центральній частині за грудиною, але можуть іррадіювати у ліву сторону верхньої частини тулуба.

Єдиної характеристики кардіалгії немає. Локалізація та інтенсивність болю можуть відрізнятися у різних пацієнтів через індивідуальний больовий поріг, кількість рецепторів певних типів, наявність супутніх захворювань. Однак загальні параметри серцевого болю добре відомі і орієнтуються на них лікарі при первинній діагностиці захворювань (перед призначенням обстеження).

Локалізація болю

Кардіалгія зазвичай локалізується ближче до центральної та передньої частини грудей з невеликим зміщенням вліво. Біль може бути як точковим, так і виникати відразу в декількох місцях. Це залежить від особливостей топографії серця та нервових закінчень у конкретного пацієнта. У разі аномального (дзеркального) розташування органу болю локалізуватимуться за грудиною зі зміщенням вправо.

Іррадіація

Серцеві болі, локалізовані в грудній клітці, часто віддають в інші частини тіла, наприклад, спину, лопатку, ключицю, плече, шию, нижню щелепу.

Зазвичай кардіалгія іррадіює у ліву сторону. Однак можлива центральна локалізація (біль відчувається в центрі спини, поширюється на кшталт краватки, захоплюючи груди, шию, щелепу, відчувається по внутрішній стороні обох рук). У поодиноких випадках болі можуть визначатися у правій половині грудної клітини.

Поширеність

Для ішемічних і кардіоневрологічних порушень характерна концентрованість болю в одній або декількох точках. Запальні процеси можуть проявлятися розлитими та великими хворобливими відчуттями.

Характер хворобливих відчуттів

Болі в грудях можуть мати колючий, ріжучий, ниючий, пекучий характер. Однак особливості дискомфорту не можна розцінювати як специфічну ознаку хвороби серця, оскільки аналогічні відчуття можуть виникати при патологіях дихальної або опорно-рухової системи. Характер болю важливий для кардіолога під час складання плану обстеження пацієнта.

Тривалість болю

Для ішемічних болів характерні короткочасність та періодичність. Гострі стани можуть провокувати тривалий біль від 30 хвилин до кількох діб. Слабкі, ниючі, постійні болі супроводжують уповільнені патологічні процеси запального, дистрофічного, пухлинного характеру.

Провокатор болю

При серцевих патологіях простежується зв’язок між впливом зовнішніх факторів та виникненням больового синдрому. Симптомом хворого серця може бути дискомфорт у грудній клітці після фізичних навантажень, стресу, надмірної напруги.

Класична клініка кардіалгії

будова серця картинка

Біль у загрудинному просторі не завжди пов’язаний з патологією кардіологічного профілю. Щоб вчасно розпізнати перші ознаки хвороби серця, слід орієнтуватися найбільш поширені симптоми. Їхнє поєднання вважається типовим, тобто виявляється у більшості пацієнтів, у яких діагностовано серцево-судинне захворювання. Ознакою хворого серця є поєднання наступних параметрів болю у грудях:

  • виявляється вчасно/після фізичного навантаження або стресової ситуації;
  • носить гострий колючий, пекучий, ріжучий або давлячий характер;
  • супроводжується тривожністю, страхом, панікою, задишкою, запамороченням;
  • не слабшає при зміні положення тіла у просторі;
  • супроводжується збоями серцевого ритму або нестабільністю артеріального тиску;
  • локалізується за грудиною, зміщена вліво, іррадіює в лівий бік тулуба;
  • купується коронаророзширювальними засобами (нітрогліцерин).

Особливості кардіалгії при різних захворюваннях

Больовий синдром може мати деякі особливості при різних патологічних змінах у серці. Вони дозволяють не лише вчасно розпізнати біль у серці, але також припустити її причину та вжити необхідних заходів.

Інфаркт міокарда

Порушення кровопостачання серцевого м’яза можуть призвести до його некрозу, тобто інфаркту міокарда. Проявами цього гострого стану є:

  • біль у грудях, що віддає в ліву руку, лопатку, область шиї, щелепу;
  • гострий пекучий характер відчуттів;
  • тривалість больового нападу понад 30 хвилин;
  • додаткові симптоми (паніка, нудота, пітливість, задишка);
  • стійкість до нітрогліцерину.

У такій ситуації потрібно викликати карету швидкої допомоги. Для стабілізації стану пацієнта є лише 1-2 години.

Стенокардія

Ішемічні процеси супроводжуються інтенсивним болем давить, яка виникає після напруги і зберігається протягом 30 хвилин. Характерною ознакою є швидке зникнення болю після прийому нітрогліцерину. Біль при стенокардії виникає й у спокої.

Міокардит

Болі, викликані запаленням серцевого м’яза, на початкових етапах проявляються періодичними відчуттями, що ниють. У міру поширення запального процесу набувають постійного, розлитого характеру. Больовий синдром не усувається нітрогліцерином.

Ураження клапанів

Біль може мати різну локалізацію залежно від ступеня та масштабів пошкодження клапанного апарату. Зазвичай тупа, ниюча, періодична, супроводжується порушеннями серцевого ритму та тиску, задишкою.

Кардіоміопатія

Порушення трофіки серцевого м’яза можуть призвести до органічних змін та дисфункції. Патологія проявляється тягнутими, стискаючими, ниючими болями без чіткої локалізації. Синдром не завжди усувається нітрогліцерином.

Тромбоз легеневої артерії

Тромбоемболія легеневої артерії або її гілок проявляється інтенсивними колючими болями ліворуч. Дискомфорт супроводжується порушеннями дихання, зниженням артеріального тиску, серцебиттям, можливим підвищенням температури. Синдром стійкий до прийому нітрогліцерину.

Як відрізнити серцевий біль від невралгії?

Найчастіше серцевий біль плутають із проявами невралгії. Клінікою серцевої патології може виявлятися ураження міжреберного нерва внаслідок розвитку остеохондрозу грудного відділу хребта. Ознаки нейропатичного болю, такі:

  • чітка локалізація;
  • концентрованість неприємних відчуттів;
  • ноючий, колючий, стріляючий характер;
  • тривалість протягом кількох днів;
  • інтенсивність, яка не залежить від часу доби;
  • посилення при ходьбі, скручуванні, кашлі, чханні, пальпації міжреберних проміжків;
  • відсутність ефективності від нітрогліцерину;
  • необхідність поверхнево дихати;
  • частий зв’язок із переохолодженням;
  • супутні порушення чутливості шкіри;
  • зменшення рухової активності з боку ураження.

Відрізнити невралгію та кардіалгію та зрозуміти, що болить саме серце, можна за такими ознаками:

  • проблеми з визначенням локалізації дискомфорту;
  • пекучий або гнітючий характер;
  • зникнення або посилення болю через деякий час;
  • відсутність динаміки при кашлі, диханні, рухах;
  • ефективність усунення нітрогліцерином (за винятком гострого болю при інфаркті міокарда).

Чим відрізняються біль у серці від болю в шлунку?

прийом кардіолога фото

Серце та шлунок розташовані близько, мають суміжну іннервацію, тому кардіалгію завжди диференціюють із шлунковими болями. На захворювання органу травлення вказують такі ознаки:

  • локалізація у верхній частині живота, в зоні мечоподібного відростка грудини;
  • наявність зв’язку з їдою (іноді такого зв’язку може не бути);
  • полегшення стану прийому антацидних препаратів;
  • наявність супутньої диспепсії (нудота, тяжкість, метеоризм та ін.)

Плутанина може виникнути за наявності у пацієнта особливостей анатомії органів. Зрозуміти, що болить серце, а не шлунок, можна за специфічними ознаками (міграція болю, чутливість до нітрогліцерину, порушення кардіального ритму).

Ссылка на основную публикацию